دسته: blog
بازدید: 1441
اگزوز خودرو چه وظایفی دارد
اگزوز خودرو چه وظایفی دارد

اگزوز خودرو چه وظایفی دارد؟ ، یکی از قطعا خودرو اگزوز نام دارد که به طور کلی وظیفه آن انتقال دود حاصل از واکنش های شیمیایی داخل سیلندر به خارج از خودرو می باشد

این جکله به طور کلی تعریفی از اگزوز خودرو و سایر وسایل نقیله است که البته امروزه ویژگی های این قطعه گسترش یافته و وظایف مهم دیگری را هم برعهده دارد. در واقع رنگ دود خروجی از اگزوز هم می تواند مشخص کننده اشکالات موتور و احتراق داخل موتور باشد. مثلا دود سیاه اگزوز یک سری از ایرادات موتور خودرو را مشخص می کند. اگزوز های امروزی خود شامل چند بخش می باشند که در ادامه آن ها را شرح می دهیم.

 

اجزای اگزوز خودرو


اگزوز از چند بخش تشکیل شده است که عبارتند از منیفولد خروجی، لوله های رابط، لوله اگزوز، انبار صدا خفه کن و لوله پخش کننده دود می باشد. هر کدام از این بخش ها خود وظبفه ای دارد که البته به طور کلی به خروجی دود و صدای موتور مربوط می شود. در متن زیر به توضیح هر یک از این بخش ها می پردازیم.
• منیفولد خروجی: این بخش وظیفه دارد تا دود های خروجی را از مجرای موجود در سیلندر بگیرد و به لوله اگزوز منتقل کند.. این قطعه از اگزوز خودرو خود دارای انواع و مدل های مختلفی می باشد. مثلا در یک موتور خطی، منیفولد در کناره موتور یا در موتورهای v شکل در دو طرف خودرو قرار می گیرد.
• لوله های رابط اگزوز: درون اگزوز لوله هایی وجود دارد که در حقیقت رابطی بین منیفولد دود، انباره و سر اگزوز می باشد و باید دارای یک سری استاندارد ها از نظر طراحی باشند. این استاندارد با توجه به جنس، طول و شعاع قوس ها تعیین می شوند. یکی دیگر از این استانداردها قطر اسمی لوله است که تاتثر به سزایی در کاهش فشار منفی دارد.
• انباره اگزوز: انباره اگزوز خودرو بخشی از اگزوز است که وظیفه ی آن کاهش سرعت گازهای خروجی بوده تا از این طیف صدای خروج گاز را تا حد زیادی کاهش دهد. هر کدام از انباره ها با توجه به جنس، ابعاد و ویژگی هایش، صدای مخصوص به خودی را تولید می کند.

 

گازهای خروجی از اگزوز


دانستن این نکته بسیار مهم است که پس از عمل احتراق و سوختن هوا و بنزین، بخشی اط هیدروکربن نسوخته، منواکسید کربن و دی اکسید کربن با فشار بسیار زیاد پیستون از محفظه احتراق خارج شده و وارد منیفولد یا هدرز می شود. اما برای خروج گازها نیازی به لوله های جداگانه و اضافی نیست.

 


نتیجه گیری:


به طور کلی، اگزوز خودرو خارج کردن دود حاصل از احتراق می باشد. گیربکس دارای اجزایی است که هرکدام وظیفه ی خاصی دارد.