5 راهکار ارزان برای افزایش قدرت موتور خودرو
5 راهکار ارزان برای افزایش قدرت موتور خودرو

5 راهکار ارزان برای افزایش قدرت موتور خودرو، خب، حتماً خودروی‌تان رو به راه و مرتب است. رادیو ضبط آن خوب کار می‌کند و صندلی ها هم در سفرهای طولانی کمرتان را به درد نمی‌آورند. مرتب هم تعویض روغن می‌کنید و به کارواش می‌روید. ولی بهتر نبود اگر... مثلاً کمی تندتر می‌رفت؟ شاید وقتی از چراغ قرمز رد می‌شدید کمتر خجالت می‌کشیدید. شاید هم، فقط شاید، درسربالایی ها می‌توانستید از خودرو جلویی سبقت بگیرید. ما نمی‌گوییم ماشین‌تان را سلطان جاده بکنید چون خرج برمی‌دارد، ولی شاید روش های ارزانی هم وجود داشته باشد. در اینجا پنج راهکار ارائه می‌شوند که می‌توانید با به کار بستن آن ها سفرتان را مهیج‌تر و در وقت نیز صرفه‌جویی کنید. این راهکارها ارزان هستند و زیاد خرج برنمی‌دارند.

1. ریست کردن برنامه ECU خودروها

این سیستم می‌تواند در عملکرد موتور بسیار تاثیر گذار باشد. این تاثیرگذاری در مخلوط شدن هوا و سوخت، زمان‌بندی عملکرد سوپاپ‌ها و غیره تاثیرگذار است. این تغییر در خودروهایی با سیستم‌های توربوشارژر تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. این تاثیر در موتور‌های تنفس مصنوعی در حدود نیم اسب بخار عمل می‌کند.

2. زاویه ظریف لاستیک‌ها

لاستیک مستقیماً انرژی موتور را به کار می‌گیرد. پس یکی موثرترین فاکتورها در عملکرد مفید موتور همین موضوع است. زمانی که خودرو در کارخانه تولید می‌شود، با میزان ناچیزی زاویه بندی انجام می‌شود. شما می‌توانید با تنظیم دقیق این زاویه، بهبودی جزئی را تجربه کنید. هرچند که تاثیرات استفاده از لاستیک‌های عاج کوتاه و همچنین رینگ‌های سبک نیز مثال زدنی است.

3. کاتالیست‌ها با جریان بالا

هدف از استفاده از کاتالیوزر در خودرو در کارخانه، تنها استفاده از هوای تمیز است و نه افزایش عملکرد خودرو. می‌توانید با تعویض کاتالیست‌های کهنه با مدلهای جدید (High Flow)، می‌توانید حتی تغییرات را زیر پایتان و در نرمی‌پدال حس کنید. اگر نمیخواهید این کار را که غیر قانونی است انجام دهید، لطفا کاتالیست قدیمی‌را سوراخ هم نکنید، چون کاری کاملاً غیر علمی‌و غیر منطقی است!

4. باز هم اگزوز معروف!

بسیاری از جوانان و تعمیرکاران، برای افزایش قدرت خودروها، اقدام به برداشتن منبع و تغییر غیر اصولی خودرو می‌دهند که می‌تواند باعث اشکال در کل سیستم شود. بهترین راه، افزایش تعداد اگزوز‌ها است که باعث می‌شود انتقال گازهای خروجی حاصل از احتراق بهتر انجام شود که در مجموع افزایش توان موتور را در پی دارد.

5. ورودی هوا، رمز توان

در شهرهایی که هوای آن رو به سردی باشد، عملکرد موتور بهتر است! این اتفاق به دلیل این رخ می‌دهد که هوای سرد چگالی بیشتری نسبت به هوای گرم دارد و در هنگام رانندگی، اکسیژن بیشتری برای سوختن در موتور وجود دارد. پس نباید انتظار راندمان بالا از خودرو، در هوای داغ داشته باشیم. جالب اینکه سرمای هوا می‌تواند 5 تا 7 اسب بخار تفاوت ایجاد کند!