چگونه باید در شرایط برفی، رانندگی ایمنی داشته باشیم؟
چگونه باید در شرایط برفی، رانندگی ایمنی داشته باشیم؟

چگونه باید در شرایط برفی، رانندگی ایمنی داشته باشیم؟، رانندگی در فصل سرما دارای شرایط و ویژگی های خاص خود است. برای رانندگی در پاییز و زمستان باید قبل از نزول برف، سرما و گرفتار شدن در یخبندان- به خصوص در جاده ها- پیش بینی های لازم را اتخاذ کرد تا ضمن جلوگیری از بروز سوانح دلخراش از ماندن در سرما و یخبندان، مصون بود. همچنین رانندگی در مه و برف و باران و یخبندان نیازمند تدابیر و مهارتهای خاص در هدایت خودرو است. در این مطلب به شما نحوه رانندگی ایمن در شرایط برفی را آموزش خواهیم داد.

چگونه در شرایط برفی رانندگی ایمنی داشته باشیم؟

  • مهم‌ترین نکته از نکات مهم رانندگی در برف که پیش‌نیاز دیگر نکات محسوب می‌شود، رانندگی آرام و صبورانه است. ‌سرعت بالا و سبقت‌گرفتن یا بدتر از آن، لایی‌کشیدن، آسیب‌های جانی و مالی فراوانی را در جاده‌های یخ‌زده به‌همراه دارد. در شرایط برفی، همه‌ حرکات مانند شتاب‌گیری، ترمز، تغییر جهت و حتی جابه‌جایی بین خطوط، باید به‌آهستگی انجام گیرد. هر اقدام ناگهانی، می‌تواند منجر به ازدست‌رفتن کنترل خودرو شود که آغاز حادثه است. صبر و حوصله و خونسردی را فراموش نکنید.
  • برای شروع حرکت روی برف در توقف کامل، دنده‌ خودرو را روی 2 بگذارید و به‌آهستگی پدال گاز را فشار دهید. فراموش نکنید که همه‌ حرکات باید به‌آهستگی انجام شود؛ حتی رهاکردن کلاچ. پس از راه‌افتادن خودرو، با کم‌ترین دور موتور ممکن به حرکت خود ادامه دهید. اگر بیش‌ازحد به پدال گاز فشار وارد کنید، تنها باعث می‌شوید که چرخ‌ها بدون اصطکاک و دراصطلاح، هرز بچرخند. در ادامه، توضیح می‌دهیم که اگر در چاله گیر کردید، چگونه از آن خارج شوید.
  • در شرایط برفی، در سربالایی با دنده 1 حرکت کنید و سرعت مناسب را پیدا کنید. زیاد گاز ندهید تا هرز گردی به وجود نیاید. اگر خودرو متوقف شد، به‌هیچ‌وجه ترمز نکنید و فقط به‌سرعت خودرو را در دنده‌عقب بگذارید. در حرکت در مسیر صاف، از سبک‌ترین دنده‌ ممکن استفاده کنید تا سطح تماس لاستیک با زمین به بیشترین حد برسد.
  • اگر احساس کردید لاستیک خودرو زیاد هرز می‌گردد، باد آن را کم کنید. این کار موجب افزایش اصطکاک و درنتیجه، عملکرد بهتر می‌شود. پس از عادی‌شدن شرایط، در اولین فرصت مجددا با تنظیم باد، شرایط را به حالت اول بازگردانید.
  • به هنگام رانندگی در برف هنگامی‌که قصد دور زدن دارید، فرمان را تا انتها نچرخانید تا خودرو سُر نخورد. شعاع وسیع‌تری را برای دورزدن انتخاب کنید و سپس این عمل را انجام دهید.
  • استفاده از نور بالا در شرایط برف و بوران، به‌خصوص هنگامی‌که با مه‌گرفتگی همراه باشد، نتیجه‌ معکوس می‌دهد؛ یعنی میدان دید شما کاهش خواهد یافت. مه‌شکن خودرو را روشن کنید و اگر خودرو مه‌شکن ندارد، با نورپایین برانید.
  • در شرایطی که میزان برف روی زمین زیاد باشد یا لغزندگی مسیر بالا باشد، حتی با وجود داشتن لاستیک‌های مناسب، امکان دارد با مشکل مواجه شوید. در این زمان،زنجیر چرخ به کمک شما می‌آید. حتی با خودروی 2 دیفرانسیل نیز نیاز به زنجیر چرخ  وجود دارد. زنجیر چرخ کمک می‌کند که مخصوصاً در سراشیبی تسلط بیشتری به اوضاع داشته باشید؛ پس در مورد استفاده از آن، شک نکنید. البته اگر خودرو 2 دیفرانسیل است، حتما هر 4 چرخ را به زنجیر مجهز کنید؛ در غیر این صورت، عملاً خودرو تک‌دیفرانسیل می‌شود و از رانندگی در چنین شرایطی بدون زنجیر چرخ جدا خودداری کنید.
  • اگر خودرو به کروزکنترل مجهز است و عادت به استفاده از آن دارید، این عادت را هنگام رانندگی در برف کنار بگذارید. کروزکنترل در هر شرایطی، سرعت را ثابت نگه می‌دارد؛ به همین دلیل، وقتی خودرو سُر بخورد یا در چاله گیر کند، این اصرار بر ثابت‌نگه‌داشتن سرعت، دردسرساز می‌شود.
  • در سطوح لغزنده، از تغییر ناگهانی دنده خودداری کنید؛ زیرا منجر به تغییر سرعت ناگهانی می‌شود.

یکی از مواردی که در آب و هوای برفی مهم است به آن توجه کنیم، نحوه صحیح ترمز گرفتن است. ما در مقاله در آب و هوای برفی و بر روی برف نحوه صحیح ترمز گرفتن به چه صورت است؟، به این موضوع اشاره کرده ایم. با ما همراه باشید.