چه دلایلی می توانند باعث ترکیدن لاستیک شوند و در زمان ترکیدن لاستیک چه کارهایی را باید انجام داد

چه دلایلی می توانند باعث ترکیدن لاستیک شوند و در زمان ترکیدن لاستیک چه کارهایی را باید انجام داد، لاستیک‌ها یا تایرها، تنها اجزای خودرو هستند که با زمین در ارتباط‌ بوده و اگر بخواهیم تمثیلی داشته باشیم در واقع به مانند کفش هستند برای آدمی. در مورد اهمیت کفش، همواره گفته می‌شود که پا در حکم قلب دوم انسان بوده و هر چقدر که برای کفش راحت، هزینه کنیم ارزشش را دارد؛ بسیاری از کارشناسان، اهمیت لاستیک‌ها را دقیقا هم‌تراز با کفش انسان می‌دانند.پس با ما همراه باشید تا ببینیم در زمان ترکیدن لاستیک چه کارهایی را باید انجام دهیم.

دلایل ترکیدن لاستیک‌

فرسودگی بیش از حد:

فرسودگی بیش از حد یعنی آج‌های لاستیک زودتر از موعد مقرر از بین رفته و نیاز به تعویض داشته باشند. دو عامل بسیار مهم در این فرسودگی عدم بالانس بودن چرخ‌هاست که این موضوع به طور کامل در مقاله مربوطه تشریح گردیده‌است. عامل دیگر وجود مشکل در سیستم جلوبندی و فنربندی است که باعث عدم توزیع یکنوخت نیرو بین لاستیک‌های مختلف شده و فرسایش پیش از موعد را به همراه خواهد داشت.

نامناسب بودن لاستیک:

چنانچه لاستیک خودرو فاقد استانداردهای لازم باشد حتی در صورت نو بودن نیز، ترکیدن آن چندان دور از ذهن نیست. توصیه می‌شود به هنگام خرید لاستیک به مواردی چون تاریخ تولید، بار مجاز، سایز لاستیک، چسبندگی، مقاومت لاستیک و … توجه نمایید.

فشار باد:

فشار نامناسب باد لاستیک از دیگر عواملی است که می‌تواند منجر به ترکیدن ناگهانی لاستیک گردد از این روی پیشنهاد می‌شود که به صورت منظم و ماهیانه باد لاستیک‌ها کنترل گردد.

برخورد با اشیا تیز و برنده:

چنانچه لاستیک با اشیای تیز و برنده نظیر میخ، تکه شیشه و … برخورد نماید احتمال ترکیدن آن وجود دارد.

باید ها و نبایدها در زمان ترکیدن لاستیک

ترکیدن ناگهانی لاستیک یکی از خطرناک‌ترین موقعیت‌هایی است که برای احتمال وقوع آن برای هر راننده‌ای وجود دارد. حال در چنین موقعیت حساسی چه باید کرد و چه نباید کرد؟

در زمان ترکیدن لاستیک چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

خونسردی خود را حفظ کنید: اولین اصل نه تنها در این موقعیت بلکه در هر موقعیت مشابه دیگری، حفظ آرامش و خونسردی است چراکه در غیر اینصورت به هیچ یک از مواردی که در ادامه می‌آید نمی‌توانید عمل نمایید و شاید نتیجه‌ای به شدت متاثرکننده برای خود و دیگران در پی داشته باشد.

از پدال گاز استفاده کنید: بسیاری از رانندگان به هنگام ترکیدن لاستیک پدال گاز را رها نموده و در پی ترمز هستند در حالیکه کاری بسیاری بیهوده و حتی خطرناک است. به آرامی به پدال گاز ضربه بزنید چراکه با افرایش سرعت خودرو قسمت اعظمی از وزن خودرو به چرخ‌های جلو منتقل می‌گردد و شما نیز در این فرصت باید خودرو را به کنار جاده منتقل کنید.

در نقطه‌ای امن متوقف شوید: در نقطه‌ای امن خودرو را پارک کرده و لاستیک معیوب را تعویض نمایید.

در زمان ترکیدن لاستیک چه نباید کرد؟

ترمز ناگهانی: به هیچ وجه به صورت یکباره پا را بر روی پدال ترمز قرار ندهید چرا که این امر می‌تواند باعث لخت شدن لاستیک گردد.

فرمان را رها نکنید: در این موارد برخی افراد دچار استرس شده، فرمان را رها کرده و به سراغ ترمز دستی و … می‌روند. فرمان را دو دستی و محکم نگه‎ داشته و خودرو را به سوی نقطه‌ای امن هدایت نمایید.

اجازه ندهید کار به چنین جاهای باریکی بکشد: نگهداری و بررسی مناسب وضعیت لاستیک‌ها تا حدود زیادی شما را در مقابل ترکیدن لاستیک مصون داشته و خطرات احتمالی آن را نیز کاهش می‌دهد؛ به قول قدیمی‌ها که صد البته باید طلا گرفت حرفشان را، “پیشگیری بهتر از درمان است”!