قبل از شروع به رانندگی در هوای برفی، به چه نکاتی باید توجه کرد
قبل از شروع به رانندگی در هوای برفی، به چه نکاتی باید توجه کرد

قبل از شروع به رانندگی در هوای برفی، به چه نکاتی باید توجه کرد، رانندگی در برف هرساله با نزدیک‌شدن به فصل زمستان و بارش برف، مشکلات بسیاری از رانندگان است؛ مشکلاتی که با رانندگی درست و اصولی، می‌توان تا حد زیادی از وقوع آن‌ها جلوگیری کرد. رانندگی در جاده برفی ایران بسیار لذت‌بخش است اما باید توجه کنیم در یک روز برفی سنگین در خانه بمانیم تا از وقوع حوادثی که ممکن است ضرر مالی و جانی به ما برساند خودداری کنیم.  در این مطلب قصد داریم نکات اولیه قبل از شروع به رانندگی در هوای برفی را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

نکات اولیه قبل از شروع به رانندگی در برف

 • اطلاع از قوانین و رعایت‌ آن‌ها به‌خصوص قوانین مربوط به ‌سرعت رانندگی در برف از نکات اولیه در رانندگی در یک جاده برفی است. در ایران، سرعت مجاز در آزادراه‌ها برای خودروهای سبک، حداکثر 120 و حداقل 70 کیلومتر بر ساعت، در بزرگراه‌ها حداکثر 100 کیلومتر بر ساعت و در جاده‌های اصلی، 85 کیلومتر در روز و 75 کیلومتر در شب است. توجه داشته باشید که سرعت مجاز اعلام‌شده، برای شرایط آب‌وهوایی معمولی است و در روزهای برفی و حتی بارانی، حداکثر سرعت کاهش پیدا می‌کند. مسلماً وقتی سطح زمین پوشیده از برف و یخ است، راندن با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت کار عاقلانه‌ای به‌نظر نمی‌رسد.
 • مهم‌ترین پیش‌نیاز برای رانندگی در چنین شرایطی، داشتن لاستیک مناسب است؛ فارغ از اینکه خودروی شما دیفرانسیل‌جلو باشد یا دیفرانسیل‌عقب یا حتی 2 دیفرانسیل. رانندگی بدون لاستیک مناسب، مانند سربازی بدون اسلحه در میدان جنگ است. لاستیک باید بیشترین اصطکاک را با سطح زمین داشته باشد و همچنین دارای عاج‌های درشتی باشد. تنظیم باد لاستیک را نیز فراموش نکنید.  
 • قبل از رانندگی در چنین شرایطی بخصوص در شب، از سلامت همه‌ چراغ‌ها ازجمله نوربالا، نورپایین، مه‌شکن‌ها، چراغ ‌ترمز و فلاشرها اطمینان حاصل کنید و قبل از شروع به حرکت، آن‌ها را از آلودگی و یخ پاک‌ کنید. این‌ چراغ‌ها در شرایط بحرانی که میدان دید پایین می‌آید، مسیر را به راننده و خودرو را به دیگران نشان می‌دهد. با رعایت این نکات باعث کاهش تصادفات رانندگی در برف می‌شوید.
 • پیش از رانندگی در برف سنگین تمام شیشه‌های خودرو را پاک‌کنید تا دید کاملی به اطراف داشته باشید. پاک‌کردن یخ از روی شیشه‌ها قبل از آغاز حرکت، اهمیت بالایی دارد. اگر شیشه‌ها یخ ‌بسته‌اند، از آب گرم برای پاک‌کردن استفاده نکنید؛ چون در اثر سردوگرم شدن، شیشه خودرو می‌شکند. آینه‌ها را نیز فراموش نکنید؛ رانندگی بدون استفاده از آینه‌ها، می‌تواند بسیار خطرساز باشد؛ به‌خصوص در برف و کولاک. 
 •  توان باتری‌ها در سرما کاهش پیدا می‌کند. بهتر است از عملکرد درست این عضو حیاتی خودرو، اطمینان حاصل کنید.
 • مطمئن شوید که مایعات موجود در خودرو یخ نزده باشند و هم‌چنین بررسی برف‌پاک‌کن و تیغه‌ آن را فراموش نکنید.

 • حتما سلامت سیستم ترمز خود مانند لنت و روغن را بررسی کنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که مدت‌زمان اثر ترمز روی برف و یخ، تا 9 برابر بیشتر است؛ یعنی اگر با سرعتی پایین ترمز کنید و پس از 5 متر خودرو متوقف شود، در برف و یخبندان با همان سرعت، خودرو پس از 45 متر متوقف می‌شود؛ پس فاصله را رعایت کنید!
 • لوله‌ اگزوز خودرو را بررسی کنید تا با برف، یخ یا گل پوشیده نشده باشد. اگر این کار را نکنید، در صورت مسدودبودن لوله، شاید از برف و بوران گزندی نبینید، اما متاسفانه جان خود و سرنشینان خودرو را بر اثر خفگی به خطر جدی میندازید. 
 • باک خودرو را کامل پر کنید تا در شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی مانند گیرکردن احتمالی در مسیر، سوخت خودرو تمام نشود. مصرف بنزین در دمای خیلی پایین، افزایش پیدا می‌کند. ترجیحاً برای مسافت‌های طولانی، در مخازن مخصوصی که به این منظور ساخته‌ شده‌اند، بنزین اضافی به‌همراه داشته باشید.
 • انعکاس نور در شرایطی که همه‌جا سفید و پوشیده از برف است، بیشتر می‌شود. حتماً از عینک آفتابی استاندارد با UV مناسب استفاده کنید.
 • قبل از رانندگی در برف اگر مسیرتان طولانی است، توصیه می‌شود که برخی از ضروریات مانند پتو، لباس گرم، غذا و تنقلات، پاوربانک، بیلچه، مقداری شن و نمک و جعبه‌ کمک‌های اولیه و مهم‌ترین وسیله‌ ضروری را کهزنجیر چرخ است، به‌همراه داشته باشید.

پس از رعایت نکاتی که به ‌آن‌ها اشاره کردیم، از وضعیت آب‌وهوا و البته جاده‌ها از طریق تماس با شماره‌ 141 مطلع شوید. امکان دارد مسیر رانندگی شما توسط پلیس‌راه مسدود شده باشد.

چگونه باید در شرایط برفی، رانندگی ایمنی داشته باشیم؟، این سوالی است که در مقاله ای با همین عنوان به آن پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.