در آب و هوای برفی و بر روی برف نحوه صحیح ترمز گرفتن به چه صورت است؟
در آب و هوای برفی و بر روی برف نحوه صحیح ترمز گرفتن به چه صورت است؟

در آب و هوای برفی و بر روی برف نحوه صحیح ترمز گرفتن به چه صورت است؟، در چند سال اخیر، زمستان‌ها چندان سرد و یخبندان نیستند اما این بدان معنا نیست که احتمال وقوع کولاک‌ها و طوفان برف وجود ندارد. زمانی که صحبت از رانندگی در برف می‌شود، می‌بایست احتیاط راننده دو چندان شود و علاوه بر حفظ تعادل خودرو بر روی برف، برخی موارد مهم‌تر را نیز در نظر بگیرد. یکی از مهم ترین مواردی که باید در رانندگی در برف به آن توجه کرد، نحوه ترمز کردن است. با ما همراه باشید تا شما را با نحوه صحیح ترمز گرفتن در برف آشنا کنیم.

نحوه ترمز گرفتن در برف

همان‌طور که اشاره کردیم، در برف و یخ ترمز مانند شرایط عادی عمل نمی‌کند و عمل ترمز گرفتن در برف نباید مانند همیشه انجام شود. علاوه بر گیرکردن در برف و گرفتارشدن، سُرخوردن و منحرف‌شدن، از خطرات اصلی رانندگی در برف هستند. خودروهای 2 دیفرانسیل را که در نظر نگیریم، بین خودروهای دیفرانسیل‌جلو و دیفرانسیل‌ عقب، دسته‌ اول عملکرد بهتری در مسیرهای لغزنده‌ برفی دارند. اگر خودروی شما دیفرانسیل‌عقب است، بهتر است که برای رانندگی در چنین شرایطی، قسمت عقب خودرو را به هر شکلی که می‌توانید، سنگین‌تر کنید تا کار برای شما راحت‌تر شود.

در مورد ترمز در جاده برفی، توصیه می‌شود تا حد امکان این کار انجام نشود. سعی کنید سرعت مطمئنی با رعایت فاصله‌ مناسب با خودروی جلویی داشته باشید. با این کار، هم از خطرات ترمزگرفتن در امان هستید و هم نیازی نیست دوباره خودرو را راه بیندازید.

اگر مجبور شدید ترمز کنید، به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی به‌شدت و ناگهانی این کار را انجام ندهید. این‌ همه تأکید، به این جهت است که ترمز شدید و ناگهانی اصلی‌ترین نباید رانندگی در برف به ‌حساب می‌آید. با ترمز ناگهانی، به‌دلیل اصطکاک کم بین لاستیک‌ها و سطح زمین، چرخ‌ها قفل می‌شوند و خودرو از مسیر خارج می‌شود. اگر هم این اتفاق نیفتد، زمان و مسافت بیشتری لازم است تا خودرو متوقف شود و احتمال بروز مشکل، چندبرابر می‌شود.

برای ترمز گرفتن، پاشنه‌ پای خود را کف ماشین بگذارید و با نوک پنجه به‌آرامی و چند بار متوالی به پدال ترمز ضربه بزنید. نباید ترمز را نگه ‌دارید. فقط در مسیر صاف و هنگامی‌که مستقیم حرکت می‌کنید، ترمز کنید؛ در غیر این صورت، خودرو از مسیر منحرف می‌شود.

فاصله‌ طولی ایمن را با خودروی جلویی حفظ کنید و بیش‌ازحد نزدیک نشوید. در حالت عادی، به ازای هر 15 کیلومتر سرعت، باید به ‌اندازه یک خودرو فاصله وجود داشته باشد. در زمان برف و یخبندان، این فاصله چند برابر می‌شود.

با رعایت همه‌ جوانب، باز هم ممکن است بنا بر دلایل غیرقابل‌‌پیش‌بینی، خودروی شما در حال حرکت سُر بخورد و از مسیر اصلی منحرف شود. اولین مسئله‌ای که باید در نظر داشته باشید، حفظ خونسردی است. با سُرخوردن خودرو، پای خود را از روی پدال گاز بردارید و البته ترمز هم نکنید. به‌آرامی فرمان را به سمتی که می‌خواهید خودرو در آن جهت قرار گیرد، بچرخانید. به عبارت دیگر، فرمان را به سمتی که انتهای ماشین به آن ‌طرف سُر خورده است، بچرخانید. ممکن است مجبور شوید چند بار این کار را در دو جهت انجام دهید. آرامش و خونسردی را فراموش نکنید تا به مسیر بازگردید. خلاص‌کردن خودرو، از اشتباهات رایجی است که هرکس ممکن است در چنین شرایطی انجام دهد. خودرو را در دنده نگه ‌دارید تا سرعت از کنترل خارج نشود.   

 اما در هنگام رانندگی در برف باید به یک سری از نکات توجه و دقت کرد. با ما و مقاله نکاتی که در هنگام رانندگی در برف و یخبندان باید به آنها توجه کنیم، همراه باشید تا این نکات را با هم مرور کنیم.