بالانس چرخ ها به چه روش هایی انجام می شود و چه زمانی بهتر است که چرخ ها را بالانس کنیم

بالانس چرخ ها به چه روش هایی انجام می شود و چه زمانی بهتر است که چرخ ها را بالانس کنیم، همانطور که می دانید عدم بالانس چرخ ها آسیب های زیادی به خودرو وارد می کند. اما چه زمانی ما باید اقدام به بالانس چرخ ها کنیم؟ این سوالی است که ما قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

ضرورت بالانس چرخ خودرو

بالانس چرخ خودرو‌ها، به معنای تعادل و هم‌راستایی چرخ‌ها است و به صورت علمی اینگونه باید گفت که بالانس بین چرخ‌ها درواقع توزیع یکنواخت وزن خودرو بین چرخ‌های مختلف بوده و عدم بالانس چرخ‌ها، وضعیت ناهنجاری را برای خودرو به ارمغان خواهند آورد. در نتیجه بالانس چرخ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه عدم تعادل چرخ‌ها خرابی و خطراتی به‌ دنبال دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

انواع روش‌ برای بالانس چرخ‌ها

بالانس چرخ خودرو به دو روش انجام می‌گیرد:

  1.استاتیکی 

  2.دینامیکی

  • روش استاتیکی

در روش استاتیکی که به روش ایستا نیز معروف است، چرخ بر روی یک محور افقی قابل گردش نصب می‌شود. در این صورت چنانچه چرخ نامتعادل باشد به دلیل وزن بیشتر پایین‌تر قرار می‌گیرد. حال جهت ایجاد تعادل، وزنه‌ای با وزن مناسب و در نقطه مقابل آن و بالای رینگ تعبیه می‌شود. چنانچه وزنه‌ها به صورت صحیح انتخاب شده و درست جانمایی شوند، نامتعادلی از بین خواهد رفت.

  • روش دینامیکی

روش دینامیکی که به روش پویا نیز معروف است یک گام رو به جلوتر برداشته و علاوه بر تعیین نقاط نامتعادل که در روش ایستایی ذکر شد، عدم توازن چرخ‌ها نسبت به صفحه تقارن عمودی را نیز می‌سنجد و در صورت مشاهده عدم تعادل، با بالانس و هم‌وزن کردن چرخ‌ها نسبت به صفحه متقارن عمودی رفع می‌شود.

زمان بالانس کردن چرخ‌ها

نمی‌توان زمان خاصی را برای بالانس کردن چرخ‌ها در نظر گرفت؛ چراکه این موضوع متاثر از عوامل متعددی است. در حالت کلی توصیه می‌شود هر 6 ماه یا هر 8000 تا 9000 کیلومتر، به مکانیک متخصص مراجعه کرده و بالانس بودن چرخ‌ها، را بررسی کنید. شایان ذکر است که هر کدام از نشانه‌های ذکر شده نیز در خودرو نمایان شود، باید نسبت به بررسی بالانس بودن یا نبودن چرخ‌ها اقدام کرد.

نکته مهم دیگر زمانی است که لاستیک خودرو را تعویض می‌کنید در این موارد نیز دوباره باید متعادل بودن یا بالانس چرخ‌ها، مورد تایید قرار گیرد و چک شود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برخی از راننده‌ها جهت جلوگیری از سایش نامتعادل لاستیک‌ها، در بازه‌های زمانی مشخص، لاستیک‌های خودرو را به صورت ضربدری تعویض می‌کنند که در نوع خود می‌تواند به متعادل‌تر نمودن چرخ‌ها کمک کند.