از پلاک سفید در چه خودروهایی استفاده می شود؟
از پلاک سفید در چه خودروهایی استفاده می شود؟

از پلاک سفید در چه خودروهایی استفاده می شود؟، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که معنی رنگ پلاک خودرو چیست؟ شماره‌گذاری خودروها یکی از روش‌های مرسوم برای ثبت مالکیت و شناسایی بهتر خودرو در تمامی جوامع محسوب می‌شود. در ایران نیز از زمان ورود وسایل نقلیه موتوردار، پلاک‌گذاری خودروها و موتورسیکلت‌ها آغاز شد و تا به امروز با تغییراتی ادامه یافته است. آخرین نسل پلاک خودروها در ایران، موسوم به پلاک‌های لیزری از اوایل دهه هشتاد خورشیدی مورد استفاده قرار گرفتند و تا به امروز نیز از همین نوع پلاک استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی خودروهای دارای پلاک سفید خواهیم پرداخت.

پلاک سفید رنگ

پلاک‌های سفیدرنگ، مرسوم‌ترین انواع پلاک خودرو در ایران هستند. قاعدتا اکثر رنگ پلاک خودروها سفید هستند. این نوع از پلاک، برای شماره‌گذاری خودروهای شخصی استفاده می‌شود و ترکیبی از کد شهر، اعداد و حروف در آن‌ها به کار رفته است. در قسمت راست پلاک‌های سفیدرنگ، کد شهر مربوطه به همراه کلمه ایران قرار دارد؛ برای مثال، ترکیب ایران 54 نشان می‌دهد که پلاک مربوط به خودرویی از شهر یزد است. این کد براساس محل سکونت مالک خودرو تعیین می‌شود که آدرس وی در برگ سبز خودرو قید شده است.

معمولا کد پلاک دیگر شهرهای یک استان، ده رقم بالاتر از کد پلاک مرکز استان هستند؛ برای مثال، کد پلاک ایران 62 مربوط به مرکز استان مازندران یعنی شهرستان ساری است و در صورتی که محل سکونت مالک خودرو در دیگر شهرهای استان مازندران باشد، کد ایران 72 روی پلاک وی درج خواهد شد. برای ایجاد تمایز بین شهرهای مختلف یک استان نیز، از تفاوت بین حروف استفاده می‌شود و هر حرف که در قسمت میانی پلاک قرار گرفته، نماینده یک شهرستان است.

البته این اصل کلی نیست و در مورد شهرهای بزرگ با استثنا روبرو هستیم. برای نمونه در شهرستان اصفهان که یکی از کلان‌شهرهای کشور است، ظرفیت تمامی پلاک‌های ایران 13، ایران 23، ایران 43 و ایران 53 به‌صورت کامل تکمیل شده است و بنابراین، مرکز شماره‌گذاری نیروی انتظامی کد پلاک ایران 67 را به این استان و شهرهای آن اختصاص داده است. تمامی این‌ کدها به‌همراه اسامی شهرها را با جستجویی ساده در فضای وب به دست خواهید آورد.

در قسمت چپ پلاک‌های سفید که بخش عمده این پلاک‌ها را تشکیل می‌دهد، ترکیبی از 5 عدد و یک حرف وجود دارد. ابتدا دو عدد از سمت چپ، سپس یک حرف الفبا و بعد از آن نیز سه رقم دیگر به چشم می‌خورند. اعداد به‌صورت تصادفی تولید می‌شوند و حرف الفبا نیز از حرف ب آغاز می‌شود و تا حرف ی ادامه دارد. البته حروفی مانند الف، ت، ع، ف،‌ ز، ک، پ و ث در رزرو دیگر انواع پلاک هستند.

بخش دیگری از سفید بودن رنگ پلاک خودروها، مربوط به پلاک خودروهای گذرموقت هستند. خودروهایی که قصد ورود موقت از مناطق آزاد تجاری به کشور را دارند یا برای تست فنی شماره‌گذاری شده‌اند، با پلاک گذر موقت متمایز می‌شوند. پلاک‌های گذرموقت با حرف «گ» یا کلمه «گذر موقت» مشخص می‌شوند و در قسمت سمت راست پلاک نیز به جای کد شهر، تاریخ انقضا پلاک به ماه و سال درج شده است.

خودروهایی که توسط معلولان مورد استفاده قرار می‌گیرند، توسط ابزارهای مختلفی بهینه‌سازی می‌شوند تا رانندگی برای این گروه از رانندگان تسهیل شود. به همین منظور، پلاک خودروهایی که برای معلولان بهینه‌سازی می‌شوند، از نماد «ویلچر» به جای حروف در قسمت میانی پلاک بهره می‌برند تا این خودروها توسط دیگر رانندگان قابل تشخیص باشند.

ما در مقاله معنی رنگ پلاک خودرو در ایران، به بررسی سایر رنگ هایی که در پلاک های خودرو استفاده می شود پرداخته ایم. با ما همراه باشید.