آیا می‌توان از کارواش اتوماتیک برای شستشوی خودرو کلاسیک استفاده کرد؟
آیا می‌توان از کارواش اتوماتیک برای شستشوی خودرو کلاسیک استفاده کرد؟

خرید و نگه‌داری از خودروهای کلاسیک، همواره یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که یک علاقه‌مند به خودرو در طول حیات خود انجام می‌دهد. خودروهای کلاسیک به دلیل طراحی فوق‌العاده، پیشرانه‌های حیرت‌انگیز و وقار خاصی که در خودروهای امروزی کمتر مشاهده می‌شود، بین خودرودوستان محبوب هستند و تمایل زیادی برای خرید و بازسازی آن‌ها وجود دارد. نباید فراموش کرد که خرید یک خودروی کلاسیک، فرآیندی زمان‌بر است و هزینه زیادی می‌طلبد. خرید خودروهای کلاسیک باارزش، به بودجه قابل‌توجهی نیاز دارد و ممکن است پس از خرید نیز مبالغ هنگفتی را صرف تعمیر و بازسازی خودرو کنید. بنابراین، نگه‌داری از چنین سرمایه باارزشی نیاز به دقت بیشتری دارد؛ چراکه در صورت هرگونه سهل‌انگاری، آسیبی جبران‌ناپذیر به خودروی کلاسیک شما وارد خواهد آمد.

آیا می‌توان از کارواش اتوماتیک برای شستشوی خودرو کلاسیک استفاده کرد؟

سیستم‌های کارواش اتوماتیک سال‌ها است که در دنیا رواج دارند و طی چند سال اخیر در کشورمان نیز گسترش پیدا کرده‌اند. یکی از سوالات مهم هنگام شست‌وشوی خودروی کلاسیک این است که آیا می‌توان از کارواش اتوماتیک استفاده کرد یا خیر؟

اکثر خودروهایی که امروزه به عنوان خودروی کلاسیک شناخته می‌شوند، در سه دهه 1950، 1960 و 1970 میلادی ساخته شده‌اند و درصورتی‌که از آن‌ها به‌خوبی نگه‌داری شده باشد، می‌توانند فشار ناشی از کارواش اتوماتیک را تحمل کنند. با این حال، اگر ارتفاع خودرو دست‌کاری شده باشد یا از لاستیک‌های فوق‌پهن برای خودرو استفاده شده باشد، ممکن است ابزارهای کارواش به خودروی کلاسیک شما گیر کنند و به آن خسارت وارد کنند.

کارواش‌های اتوماتیک ممکن است به مهروموم‌های پنجره‌های خودرو آسیب وارد کنند. این مهروموم‌ها از جنس پلاستیک هستند و به‌مرور زمان، سفت و دچار ترک‌خوردگی می‌شوند؛ علاوه‌براین، فشار بالای آب کارواش‌های اتوماتیک ممکن است از این مهروموم‌ها عبور کند و وارد فضای داخلی خودرو شود؛ بنابراین، مشاهده مقداری آب در داخل خودروی کلاسیک پس از مراجعه به یک کارواش اتوماتیک، محتمل خواهد بود.

این مساله در مورد خودروهای معمولی با سقف فلزی چندان ملموس نیست؛ اما درصورتی‌که خودروی کلاسیک شما از نوع کروک با سقف بازشونده باشد، مراجعه به کارواش اتوماتیک ممکن است آسیب زیادی به این خودرو وارد کند. نشت مقادیر زیادی آب به درون خودرو، می‌تواند سیستم‌های الکتریکی خودرو را تحت تاثیر قرار دهد یا باعث ایجاد کپک روی قطعات داخلی کابین شود.

کارواش‌های اتوماتیک با آنتن‌های فلزی که در اکثر خودروهای کلاسیک استفاده شده‌اند، چندان مهربان رفتار نمی‌کنند. این احتمال وجود دارد که این آنتن‌ها بر اثر استفاده از کارواش اتوماتیک خم شوند، بشکنند یا حتی به‌کلی از روی خودرو کنده شوند. هم‌چنین برس‌های برخی کارواش‌های اتوماتیک برای خودروهای کلاسیک بیش از حد زبر و خشن است و ممکن است رنگ خودرو را دچار خراشیدگی کند.

بنابراین اگر می‌خواهید برای شست‌وشوی خودروی کلاسیک خود از کارواش‌های اتوماتیک استفاده کنید، پیش از مراجعه به کارواش، تمامی جوانب و جزئیات را موردبررسی قرار دهید تا دچار خسارات احتمالی ناشی از فشار کارواش بر خودرو نشوید.